BT138-600E/DGQ
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
BT138-600E/DGQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 90A, 100A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Base Product Number : BT138
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220F
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 12 A Through Hole TO-220F